Tradition shaped in crispy pleasure
Ingredients: chocolate cream (sugar, vegetable oil (palm oil), chocolate powder 15% (sugar, cocoa powder), whey powder, whole milk powder, flavour: vanillin), chocolate (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifiers: soya lecithin, E 476, artificial flavour: vanillin), wafers (wheat flour, vegetable oil (palm oil), emulsifiers: soya lecithin, raising agent: E500, E 450, salt). Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum. Chocolate powder contains cocoa solids: 32% minimum. May contain traces of chestnut fruit and sesame.
Keep cool and dry (15ºC - 20ºC).
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2575kJ/615 kcal |
| Fat | 45g |
| of which | |
| Saturated | 25g |
| Carbohydrate | 47g |
| of which | |
| Sugars | 39g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 7g |
| Salt | 0.2g |
| Code | 1121 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.022 |
| Ean code unit | 5310002750557 |
| Carton - Display | 130x250x90 |
| Units per carton | 30 |
| Net weight carton (kg) | 0.66 |
| Ean code carton | 5310002750564 |
| Cartons per pallet | 540 |