Made with special recipe, coated with love
Ingredients: sugar, glucose syrup, water, cocoa mass, cocoa butter, jellying agent: pectin, strawberry syrup (0,15%), acid: citric acid, acidity regulators: E 331, flavours, emulsifiers: soya lecithin and polyglycerol polyricinoleate, black carrot concentrate.
Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum.
May contain traces of albumen egg, milk products, hazelnuts and almonds.
Keep cool and dry.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1600kJ/ 382kcal |
| Fat | 5g |
| of which | |
| Saturated | 0g |
| Carbohydrate | 85g |
| of which | |
| Sugars | 75g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
| Code | 1579 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.02 |
| Ean code unit | 5310002605420 |
| Carton - Display | 135x285x150 |
| Units per carton | 100 |
| Net weight carton (kg) | 2.00 |
| Ean code carton | 5310002154416 |
| Cartons per pallet | 200 |