Made with special recipe, coated with love
Ingredients: sugar, glucose syrup, cocoa mass, cocoa butter, emulsifiers: soya lecithin and polyglycerol polyricinoleate, acid: citric acid, flavours. Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum. May contain traces of milk products, albumen, hazelnuts and almonds
Keep cool and dry
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1786kJ/ 427kcal |
| Fat | 6g |
| of which | |
| Saturated | 3.5g |
| Carbohydrate | 90g |
| of which | |
| Sugars | 87g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 2g |
| Salt | 0g |