A sure way to make someone happy
Ingredients: sugar, cocoa mass, cocoa butter, vegetable oil (palm oil), whey powder, glucose syrup, whole milk powder, skim milk powder, hazelnut paste, emulsifiers: soya lecithin, coffee, flavours, flavour: vanillin.
Milk chocolate contains cocoa solids 30% min., 20% min. dry milk solids
Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum.
Keep cool and dry
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2340kJ/560kcal |
| Fat | 21g |
| of which | 0 |
| Saturated | 13g |
| Carbohydrate | 73g |
| of which | 0 |
| Sugars | 50g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 4g |
| Salt | 0g |