The taste of happiness
Hard filled candies with chocolate and hazelnut filling
Ingredients: sugar, glucose syrup, hazelnut (1%), fat-reduced cocoa powder, vegetable oil (palm oil), chocolate (0.5%), natural peppermint flavor (0.1%), emulsifier: soya lecithin, flavor. Chocolate contains cocoa solids: 53% min.
May contain traces of milk products, albumen and almond.
Keep cool and dry.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1695kJ/ 405 kcal |
| Fat | 0.5g |
| of which | |
| Saturated | 0g |
| Carbohydrate | 98g |
| of which | |
| Sugars | 72g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 0.6g |
| Salt | 0g |
| Code | 1398 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.09 |
| Ean code unit | 5310002364679 |
| Carton - Display | 400x200x147 |
| Units per carton | 30 |
| Net weight carton (kg) | 2.70 |
| Ean code carton | 5310002364686 |
| Cartons per pallet | 168 |