A sure way to make someone happy
Ingredients: sugar, glucose syrup, cocoa mass, cocoa butter, acid: citric acid, natural flavour: mint (0,15%), emulsifier: soya lecithin and polyglycerol polyricinoleate, artificial flavour vanillin.
Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum.
May contain traces of albumen, milk products, hazelnuts and almonds
Keep cool and dry
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1786kJ/ 427kcal |
| Fat | 6g |
| of which | |
| Saturated | 3.5g |
| Carbohydrate | 90g |
| of which | |
| Sugars | 87g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 2g |
| Salt | 0g |
| Code | 1473 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.20 |
| Ean code unit | 5310002154362 |
| Carton - Display | 380x252x175 |
| Units per carton | 12 |
| Net weight carton (kg) | 2.40 |
| Ean code carton | 5310002154379 |
| Cartons per pallet | 88 |