Tradition shaped in crispy pleasure
Ingredients: Chocolate 32% (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifiers: soya lecithin and E 476, flavour: vanillin. Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum.), sugar, wheat flour, vegetable oil (palm oil), whey powder, soya bean flour, hazelnuts (5% in the cream), fat-reduced cocoa powder, whole milk powder, starch, emulsifier: soya lecithin, raising agents: sodium hydrogen carbonate and disodium diphosphate, salt, flavor.
Product contains wheat gluten, milk solids, hazelnuts and soya lecithin.
Keep cool and dry.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2575kJ/ 615kcal |
| Fat | 45g |
| of which | |
| Saturated | 25g |
| Carbohydrate | 47g |
| of which | |
| Sugars | 39g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 7g |
| Salt | 0.2g |
| Code | 338 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.30 |
| Ean code unit | 531002750229 |
| Carton - Display | 330x285x222 |
| Units per carton | 20 |
| Net weight carton (kg) | 6.00 |
| Ean code carton | 15310002750226 |
| Cartons per pallet | 72 |