Tradition shaped in crispy pleasure
Ingredients: sugar, wheat flour, vegetable oil (palm oil), milk powder (14% in the cream), whey powder, fat-reduced cocoa powder (5% in the cream), starch, emulsifier: soya lecithin, raising agents: sodium hydrogen carbonate and disodium diphosphate, salt, artificial flavour vanillin.
May contains trace of hazelnuts.
Keep cool and dry.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2190kJ/ 523kcal |
| Fat | 27g |
| of which | |
| Saturated | 10g |
| Carbohydrate | 62g |
| of which | |
| Sugars | 40g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 3g |
| Salt | 0.3g |
| Code | 145 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.10 |
| Ean code unit | 5310002700460 |
| Carton - Display | 400x230x192 |
| Units per carton | 50 |
| Net weight carton (kg) | 5.00 |
| Ean code carton | 5310002701849 |
| Cartons per pallet | 70 |