Tradition shaped in crispy pleasure
Ingredients: Chocolate 33% (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifiers: soya lecithin and E 476, flavour: vanillin. Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum.), sugar, wheat flour, vegetable oil (palm oil), fat-reduced cocoa powder (7%), whey powder,whole milk powder, starch, emulsifier: soya lecithin, raising agent: E450 and E 500, salt, flavour. Product contains wheat gluten, milk products, soya lecithin. May contain traces of hazelnuts.
Keep cool and dry.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2575 kJ/615 kca |
| Fat | 45g |
| of which | |
| Saturated | 25g |
| Carbohydrate | 47g |
| of which | |
| Sugars | 39g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 7g |
| Salt | 0.2g |
| Code | 180 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.50 |
| Ean code unit | 5310002750045 |
| Carton - Display | 365x216x185 |
| Units per carton | 11 |
| Net weight carton (kg) | 5.50 |
| Ean code carton | 5310002750267 |
| Cartons per pallet | 70 |