Made with special recipe, coated with love
Lemon and orange jelly mousse, covered with chocolate
Ingredients: mousse 39% (sugar, glucose syrup, water, gelling agent: agar-agar, egg white powder, lemon base (0.1%), acid: citric acid, natural lemon flavor, natural color curcumin), jelly product 39% (sugar, glucose syrup, water, gelling agent: agar-agar, orange base (0.1%), acid: citric acid, natural orange flavor, natural color pepper extract), chocolate 22% (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier: soy lecithin and polyglycerol polyricinoleate, vanilla flavor).
Chocolate contains cocoa solids: 53% min.
May contain traces of dairy products, hazelnuts and almonds.
Store in a dry and cool place.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 1679kJ/402kcal |
| Fat | 6,4 g |
| of which | |
| Saturated | 4 g |
| Carbohydrate | 85g |
| of which | |
| Sugars | 52g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 1g |
| Salt | 0,2g |