Perfection you can not resist
Ingredients: sugar, vegetable oil (palm oil), cocoa butter, skimmed milk powder (8%), whey powder (8%), milk powder (6%), cocoa mass, emulsifier: soya lecithin, flavour.
Milk chocolate contains cocoa solids: 28% minimum, dry milk solids: 22% minimum
May contain traces of hazelnuts and almonds.
Keep cool and dry.
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2443 kJ/ 584kcal |
| Fat | 40g |
| of which | |
| Saturated | 21g |
| Carbohydrate | 52g |
| of which | |
| Sugars | 43g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 7g |
| Salt | 0g |
| Code | 1529 |
|---|---|
| Net weight unit (kg) | 0.022 |
| Ean code unit | 53100002100451 |
| Carton - Display | 135x195x75 |
| Units per carton | 35 |
| Net weight carton (kg) | 0.77 |
| Ean code carton | 5310002100475 |
| Cartons per pallet | 600 |