A sure way to make someone happy
Ingredients: sugar, cocoa mass, cocoa butter, vegetable oil (palm oil), whey powder, glucose syrup, whole milk powder, skim milk powder, cocoa powder (fet-reduced), emulsifiers: soya lecithin, flavours, flavour: vanillin. Milk chocolate contains cocoa solids 30% min., 20% min. dry milk solids Chocolate contains cocoa solids: 53% minimum.
May contain traces of hazelnuts and almonds.
Keep cool and dry
| Nutritional value | per 100g |
|---|---|
| Energy | 2108kJ/504kcal |
| Fat | 32g |
| of which | |
| Saturated | 10g |
| Carbohydrate | 48g |
| of which | |
| Sugars | 40g |
| Fibre | 0g |
| Protein | 6g |
| Salt | 0.01g |